piątek, 13 lipca 2012

12 lipca (czwartek) MODLITWA - „W Nim żyjemy, poruszamy się i jesteśmy” (Dz 17,28)

Modlitwa (obok formacji i animacji) jest jednym z trzech filarów działalności AKM. Filarem, który jest fundamentem. Organizując wyjazd do Ziemi Świętej nie mogliśmy zapomnieć, aby przemyśleć sposób przeżywania wspólnej (i osobistej) modlitwy. Modlimy się razem na Eucharystii i po pracy na Nieszporach. Obserwując nas jednak z "boku" można odnieś wrażenie, że modlitwa, praca i nasze przebywanie w wolnych chwilach ze sobą przenikają się wzajemnie i nie da się ich rozdzielić. Dlaczego? Właśnie dzisiaj o tym pragnę napisać. Eucharystia jest centralnym wydarzeniem dnia. Zazwyczaj przeżywamy ją razem z Siostrami w kaplicy, ale są takie sytuacje, że Mszę Świętą sprawujemy w ważnym miejscu związanym z życiem Pana Jezusa. Tak było i dzisiaj. O godz. 8.00 modliliśmy się w Bazylice Agonii w Ogrodzie Getsemani. To tego miejsca mamy bardzo blisko, ok. 10 min. drogi.


Jeżeli Eucharystia jest najważniejszą modlitwą, to jak tylko możemy bardzo starannie się do niej przygotowujemy. Czytania i psalmy zostały wyznaczone przez kl. Łukasza, a pieśni postanowiliśmy, że będzie wyznaczać Jana (pomaga jej również kl. Tadeusz). Klerycy na zmianę przygotowują wprowadzenie do Liturgii. Na Nieszporach również każdy ma wyznaczoną funkcję.

a oto dzisiejsze czytania mszalne w wykonaniu Marysi i Iwonki:)
Święta chwila. Przyjęcie Komunii Świętej i osobista modlitwa.

Często przy pracy śpiewamy. Również udaje nam się odmawiać Różaniec i Koronkę do Bożego Miłosierdzia. Upał jest duży, ale entuzjazm jeszcze większy!

Kl. Łukasz i Agnieszka dzisiaj w kuchni. Obiad był super! Nowością na stole była sałatka z kalafiora z dodatkiem koncentratu pomidorowego (kl.Łukasz kontaktował się w tej sprawie nawet ze swoją Mamą. Dziękujemy!). Po obiedzie pojawiły się na stole pyszne rogale z jabłkami i śliwkami. Praca w kuchni nie jest najłatwiejsza, ale naprawdę jedzenie jest pyszne:)

Apetyty dopisują.....


 

Pamiętamy o modlitwie przed i po posiłku. Za każdym razem prowadzi ją inna osoba, dlatego jest  urozmaicona. Agnieszka na przykład zaproponowała nam przed obiadem fragment z Mądrości Syracha o Uczcie (31,12- 21):
 Zająłeś miejsce przy stole suto zastawionym? 
Nie otwieraj nad nim gardzieli i nie wołaj:
 "Jakże wiele na nim!" 
 Pamiętaj, że źle jest mieć oko chciwe. 
Cóż między rzeczami stworzonymi gorszego nad takie oko, 
które z powodu każdej rzeczy napełnia się łzami. 
 Po to, co ktoś sobie upatrzył, nie wyciągaj ręki 
i nie pchaj się wraz z nim do półmiska! 
 Osądzaj sprawy bliźniego według swoich własnych 
i nad każdą sprawą się namyśl! 
Jedz, co leży przed tobą, jak człowiek, 
nie bądź żarłoczny, abyś nie wzbudził odrazy. 

 Przez dobre wychowanie pierwszy zaprzestań [jedzenia], 
nie bądź nienasycony, byś kogo nie zraził. 
 Jeśli zajmiesz miejsce między wieloma, 
nie wyciągaj ręki jako pierwszy spomiędzy nich. 
 Jakże mało wystarcza człowiekowi dobrze wychowanemu, 
na łóżku swym nie będzie ciężko oddychał. 
 Zdrowy jest sen [człowieka], gdy ma umiarkowanie syty żołądek, 
wstaje on wcześnie, jest panem samego siebie. 
Udręka bezsenności, bóle żołądka 
i kolki w brzuchu - u łakomego człowieka. 
 A jeśli byłbyś zmuszony do jedzenia, 
wstań, zrzuć to na uboczu, a ulżysz sobie. 

Dziękujemy Panu Bogu za Jego Opatrzność i za wszystkich dobrodziejów, którzy wspierają Dom Pokoju i nasz wyjazd.


   

Bardzo dziękujemy dzisiaj Iwonce za zrobione pranie (6 pralek!)w taki sposób arbuza jedliśmy po raz pierwszy:) 


  a tak to wyglądało z lotu ptaka:) Tydzień temu  w I czwartek miesiąca u nas, a dzisiaj w Grocie Pojmania w Ogrodzie Getsemani przeżyliśmy Adorację Najświętszego  Sakramentu. Jana przygotowała pieśni, a wszyscy aktywnie się włączyli w modlitwę. Zaprosiliśmy również gości, którzy aktualnie są w Domu Pokoju.

 Skupienie, modlitwa, śpiew, cisza.....

Po wyjściu z Groty Pojmania odśpiewaliśmy Apel Jasnogórski przed kościołem Grobu Matki Bożej, którym opiekują się Mnisi greccy i ormiańscy.


A oto Brat Jordan - franciszkanin. Obecnie pracuje w Bazylice Agonii w Ogrodzie Oliwnym. To on zaproponował nam przeżycie Godziny Świętej w Grocie Pojmania. Dziękujemy Bratu za propozycje, a także za obecność w czasie czuwania.
We wtorek wieczorem zadzwonił do nas Ks. Arcybiskup Stanisław Gądecki. Czujemy od początku wielkie wsparcie Ks. Arcybiskupa i troskę o projekty misyjne AKM. Serdecznie dziękujemy za modlitwę, błogosławieństwo i rozesłanie nas w Katedrze Poznańskiej 28 czerwca na kolejne doświadczenie misyjne JEROZOLIMA 2012.  


Myśląc o modlitwie zapewniamy, że modlimy się za wszystkich nam bliskich (także za czytających bloga). Pamiętamy zwłaszcza o tych, którym modlitwę obiecaliśmy.


Królowo Pokoju - módl się za nami!

                                                                                                          ks. Przemysław

2 komentarze:

  1. Pięknie, smacznie i po Bożemu :)
    Z modlitwą +

    OdpowiedzUsuń
  2. Podziwiam waszą pracę i zaangażowanie, a także ciekawy i wesoły sposób pisania przez wszystkich.
    Dorota Cymerys

    OdpowiedzUsuń